Altcoin Fiyatları :

Kripto para nedir

Kripto para, blockchain teknolojisi ile üretilen, herhangi bir merkezi olmayan ve hiç kimse tarafından kontrol edilemeyen dijital,sanal para birimi olarak adlandırılabilir. Adındaki “kripto” ifadesi bu paraların üretilmesi sırasında kriptografik şifreleme işlemlerinin kullanılmasından gelir. Günümüzde kripto paraların diğer paralardan teknik olarak farklılıkları bulunsa da kullanış amacı olarak aynıdır. Bir çok farklı kripto para birimi bulunmaktadır ve her birinin farklı değerleri vardır. Bu para birimlerinin değerlerinin belirlenmesi tamamen kullanıcılar tarafından gerçekleştirilir ve hiç bir hükümet, kurum ya da kuruluş söz sahibi olamaz. Çok çeşitli kripto para olmasının nedenleri ise kripto paraların birbirlerine alternatif olmak istemeleri, işlem sürelerinin farklı olması, daha verimli çalışmaları vb. denilebilir.

Kripto para alabileceginiz güvenilir borsalar

BINANCE

BTCTURK

THODEX


Bitcoin nedir

Bitcoin kripto paralar arasında en çok bilinen sanal veya dijital bir para birimidir ve gerçekte kim olduğu bilinmeyen Satoshi Nakamoto kişi veya grubu tarafından ortaya çıkarılmıştır. Bitcoin bildiğimiz diğer tüm para birimleri gibi ister yerel ister elektronik ortamda herhangi bir şey satın almak için kullanılır. Bununla birlikte bitcoini geleneksel paradan ayıran şey onun bir merkeze bağlı olmaması ve tamamen bağımsız olmasıdır. Bitcoin ağını herhangi bir kurum veya kuruluş kontrol etmez ve bitcoinin herhangi bir ülke ile hiçbir bağı yoktur. Tüm bitcoin ağının devamlılığı Bitcoin Madencileri dediğimiz bireyler veya bağımsız kuruluşlar tarafından sağlanır. Bitcoin madencileri SHA 256 şifreleme algoritmasına dayanan bir kriptolojik matematiksel algoritma vasıtasıyla bitcoin işlemlerini doğrular ve işler. Kripto para adı da bu kriptolojik agoritmadan gelmektedir.Hiçbir merkezi otorite bitcoini veya işlerin oluşturulduğu bitcoin ağını kontrol etmez. Bitcoin madencilerinden oluşan bir topluluk ağı oluşturur, işlemleri gerçekleştirir. Eğer Bitcoin yazılımında bir developer tarafından GitHub aracılığıyla herhangi bir değişiklik yapılırsa, bunun kabul edilmesi için bitcoin madencilerinin %51 çoğunluğunun bunu kabul etmesi gerekmektedir.

Bitcoin alabileceginiz güvenilir borsalar

BINANCE

BTCTURK

THODEX


Ethereum nedir

Ethereum 2013 yılında kripto para araştırmacısı Vitalik Buterin ve arkadaşları tarafından tasarlanmaya başlandı. Proje 2015 yılında hayata geçirildi. Ethereum Bitcoin gibi açık kaynak kodu kullanır ve işlemler Bitcoin’de olduğu gibi blok zinciri üzerine kaydedilir. Yani kodları herkes görebilir ve yapılan tüm işlemleri herkes inceleyebilir. Ethereum açık kaynaklı, halka açık, zincirleme modeli merkezli hesaplama platformu ve smart contract protokolü özelliğini sağlayan işletim sistemidir. İşlem bazlı durum geçişleri ile Nakamoto consensus protokolünün güncellenmiş bir versiyonunu destekler.Ethereum Kurucusu Vitalik Buterin’in dediğine göre: “Bitcoin altına, Litecoin gümüşe benzetiliyor. Ethereum ise ‘petrole’ benzetilebilir. İnternet sistemindeki temel enerji kaynağı Etherum’dur. Binlerce sektör nasıl petrolü temel enerji kaynağı olarak kullanıyorsa internette de uygulamalar Ethereum altyapısını kullanarak çalışacak. Bu yüzden Ethereum’u kripto yakıt olarak adlandırıyoruz.”

Ethereum alabileceginiz güvenilir borsalar

BINANCE

BTCTURK

THODEX